Kvalitní ochrana hlavy je klíčová pro bezpečnou jízdu – zvláště u dětí, které venku dovádějí o sto šest. Dětská helma na odrážedlo nebo kolo by měla malému cyklistovi padnout jako ulitá, aby správně plnila svůj účel. Jenže jak ji vybrat?
Před koupí je užitečné se řídit několika základními parametry, které vám poradí, jak vybrat dětskou helmu na kolo. V závěru článku jsme pro vás zodpověděli nejčastější otázky týkající se dětských přileb. A aby se vám vybíralo ještě lépe, přidali jsme i tabulku se srovnáním velikostí našich dětských helem.

Velikost helmy
Velikost je nejdůležitější faktor při nákupu dětské přilby na kolo. Znalost velikosti helmy je zásadní pro její správné usazení na hlavě. Pokud správně nesedí, nemůže plně chránit hlavu dítěte. Helma by se neměla kývat, ale naopak držet pevně na svém místě, i když je dítě v pohybu.
Velikost helmy podle věku nevybírejte – obvod hlavy se značně liší. Dvě děti stejného věku mohou klidně potřebovat helmu jiné velikosti.
Dětské přilby mají různá „písmenková“ označení (XS, S, L, atd.) v závislosti na značce. Ale POZOR: stejné označení může mít u různých výrobců různý rozsah velikostí obvodu hlavy. Například velikost S u značky Woom má rozsah 50–53 cm, u značky Abus 48–54 cm a u firmy Nutcase už bychom pod tímto písmenem našli přilby pro dospělé s rozsahem 52–56 cm.
Ale nezoufejte – každá přilba se bez ohledu na své „písmenkové“ označení dodává také s přesně vyznačeným rozsahem obvodu hlavy. Je uveden na samolepce nebo štítku uvnitř přilby a udává se v centimetrech.

Jak změřit hlavu na helmu
Při výběru helmy na kolo doporučujeme obvod hlavy měřit pomocí krejčovského metru. Umístěte jej přibližně 2 cm nad obočím, pokračujte nad ušima a dál přes nejširší místo hlavy, nikoliv přes zátylek. Při pohledu z profilu by měřidlo mělo vést kolem hlavy vodorovně. Výsledný obvod si zapište.
Pokud nemáte krejčovský metr, použijte provázek nebo kabel od nabíječky telefonu a měřte pomocí pravítka.
Jak vybrat velikost helmy na kolo
Jakmile máte správně zjištěný obvod hlavy, porovnejte naměřený údaj s velikostí přilby vámi vybrané značky. Tyto údaje najdete v popisu každé přilby v našem e-shopu, aby se vám pohodlně vybíralo.
Pro zjednodušení uvádíme na konci článku tabulku s porovnáním velikostí.
Helmy pro nejmenší
Jsme odborníci na dětskou cyklistiku – proto v naší široké nabídce najdete kvalitní dětské helmy na kolo a odrážedlo už od 1 roku. Cyklo helmy pro nejmenší by měly nejen spolehlivě chránit hlavu, ale zároveň by měly být pohodlné a lehké jako pírko, aby nezatěžovaly a neutlačovaly hlavu malého průzkumníka, který ji kvůli tomu bude pravidelně nechávat doma. Snadné zapínání (např. magnetické Fidlock, viz níže v článku) vám ušetří čas i zbytečné vztekání (mamííí, to nejdééé!).
Důležitou roli hraje také atraktivní design – díky hravým barvičkám a reflexním samolepkám si děti zamilují helmu natolik, že ji budou nosit s radostí a bez odmlouvání!
Tip: Dětská helma pro nejmenší Thousand Jr. Toddler i její větší bráška Thousand Jr. skrývají v balení sadu zábavných reflexních samolepek, kterými si malý umělec může vylepšit přilbu podle svého a zvýšit svou bezpečnost při jízdě.

Jakou značku helmy vybrat
Všechny námi nabízené přilby splňují řadu certifikací pro jízdu na kole, koloběžce, skateboardu a in-line bruslích. Řada z nich také získala ocenění za design a inovace. Helmy jsme otestovali i na vlastních dětech a s jistotou můžeme říct, že nejlepší značku nejde jednoznačně určit.
Proto vám u každého výrobku nabízíme přehled toho nejdůležitějšího, v čem se jednotlivé helmy liší (např. počet větracích otvorů, druh zapínání, štítek, polstrování atd.). Díky tomu si můžete zvolit helmu, která bude nejlépe vyhovovat vašim představám a padne do očka vašemu malému jezdci.
Překrytí hlavy helmou
Čím více přilba pokrývá hlavu dítěte, tím více ji chrání v případě nehody. Plné krytí také zlepšuje způsob, jakým přilba sedí na hlavě.
Přilba Woom má jedno z největších pokrytí hlavy, zejména spánků a zátylku. Je opravdu hluboká, takže je těžké ji nosit nesprávně (posunout příliš dopředu nebo naopak překlopit dozadu). Proto sedí přesně na svém místě bez zbytečného naklánění.
Také přilby Abus Youn-I 2.0, Nutcase a přilby Rascal mají rozšířenou spánkovou a zátylkovou část, aby zvýšily bezpečnost dítěte. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že zatímco dětská přilba Abus Youn-I 2.0 je vynikající volbou pro užší hlavu, helma Woom sedne dětem s kulatější hlavou.

Postranní nastavitelné popruhy
Boční popruhy pevně udržují přilbu na hlavě dítěte, aby se nenakláněla dopředu ani dozadu.
Standardní ploché řemínky (Abus Youn-I 2.0, Nutcase, Rascal) se mohou zkroutit, proto nasazení helmy někdy trvá déle. Kulaté „provazové“ popruhy u přileb Woom jsou naopak praktickým a pohodlným řešením. Nekroutí se, vždy jsou na svém místě i ve správné poloze – bez ohledu na to, kolikrát si dítě helmu nasadí nebo sundá. Jedinou nevýhodou je nepřítomnost posuvníků pro úpravu délky.
Existují dva druhy posuvníků pro úpravu délky popruhů pod bradou:
Otevírací jednoduše zavřete a zajistíte na místě. Najdete je například u přileb Abus Youn-I 2.0.
Obyčejné posuvníky u helem pro děti Nutcase a Rascal mají po určité době tendenci se přesouvat, proto je pravidelně kontrolujte a nastavujte do správné polohy.
Standardní vs. magnetické zapínání
Helmy Nutcase, Woom a přilby pro děti Rascal jsou vybaveny patentovanou magnetickou sponou Fidlock, která při zapínání helmy nezachytí kůži ani vlasy. Dítě je navíc zvládne zapnout jen jednou rukou, a to i v rukavicích. Díky snadnému použití se spona pohodlně ovládá a dítě ji nebude svévolně odepínat.
Osvětlení a reflexní prvky
Za snížené viditelnosti, za mrholení nebo ve tmě oceníte velké integrované zadní LED světlo se 180° viditelností, kterým je vybavená přilba Abus Youn-I 2.0.
Všechny přilby mají reflexní prvky po celém obvodu – ať už jde o logo, nebo pásky s reflexními vlákny (Woom, Nutcase, Rascal).
Štít
Velkou výhodou dětské přilby Woom je pružný štítový kšilt, který je speciálně navržený pro zvýšení bezpečnosti dítěte. Netoxický elastomer je materiál podobný pryži, který strukturou připomíná včelí plástev.
Přilba se štítovým kšiltem zmírní nebo zcela pohltí jakýkoli náraz při čelním pádu. Stínítko současně slouží jako štít, který chrání oči a obličej dítěte před sluncem, ale i při mrholení či dešti. Může také zabránit poranění obličeje o vysoké rostliny nebo větve keřů a stromů.
Bezpečnostní systém MIPS
Revoluční technologie MIPS poskytuje pokročilou ochranu v případě šikmého pádu. Zkratka MIPS znamená Multi-directional Impact Protection System (vícesměrný systém ochrany proti nárazu). Systém vyvinuli odborníci, kteří se specializují na prevenci poškození mozku při rotačních pádech. Plovoucí podšívka MIPS dokáže snížit energii nárazu při pádu až o 40 %, čímž výrazně snižuje zatížení mozku.
Technologii MIPS najdete na dětských přilbách Fox a Nutcase.
Srovnání velikostí našich helem
Správná velikost helmy je klíč k bezpečí
Správná velikost helmy na kolo je klíč k bezpečné a pohodlné jízdě – a to nejen u dětí. Pokud jste prošli naším průvodcem, máte v kapse vše, co potřebujete k výběru té nejlepší. Ať už se váš malý cyklista chystá na závody v parku nebo velkolepý výšlap na pískoviště, s dobře padnoucí helmou bude připravený na každou výzvu. Tak zapnout řemínky a hurá za dobrodružstvím!
FAQ - nejčastější otázky
Jak vybrat první helmu?
Začněte tím, že změříte správnou velikost hlavy. Použijte krejčovský metr a postupujte podle návodu výše. Následně si zvolte barvu a další parametry. Pokud si nejste jistí, výběr helmy na kolo vám rádi ulehčí naši zkušení prodavači na prodejnách. Neváhejte si helmu objednat k vyzkoušení!
Kdy musí mít dítě helmu?
Každé dítě do 18 let věku musí mít podle zákona při jízdě na kole či odrážedle helmu. Doporučujeme ji však i pro dospělé.
Kdy vyměnit helmu?
U dítěte je to jednoduché – až bude helma malá nebo pokud dojde k pádu a poškození helmy. Výrobci doporučují také preventivně helmy měnit po 4 až 5 letech používání.
Jakou přilbu na koloběžku?
Postupujte podle návodu pro helmu na kolo.